MANUALNA 
T​ERAPIJA

MANUALNA TERAPIJA, OSTEOPATIJA, KIROPRAKTIKA, TERAPEVSKA MASAZA, BIOTERAPIJA

Manualna terapija je terapevtska metoda, ki se osredotoča na zdravljenje težav s sklepi, mišicami in vezivnim tkivom z uporabo rok in manualnih tehnik. Cilj te terapije je izboljšati funkcionalnost telesa, zmanjšati bolečine in obnoviti gibljivost. Manualna terapija vključuje različne tehnike, ki se uporabljajo za zdravljenje in odpravljanje težav, povezanih s mišično-skeletnim sistemom.


Glavne komponente manualne terapije:

  1. Ročne tehnike:
Mobilizacija: 

Gre za nežno gibanje sklepov v njihovi naravni meji gibanja, da se izboljša gibljivost in zmanjša togost. Ta tehnika se uporablja za zmanjšanje napetosti v sklepih in okoliških tkivih.
Manipulacija: Gre za bolj intenzivne tehnike, ki vključujejo hitre in natančne premike, namenjene obnavljanju normalne funkcije sklepov. Manipulacija lahko vključuje tudi "klik" ali "pop" zvok, ki se pojavi ob sprostitvi zračnih mehurčkov v sklepni kapsuli.
Masaža: Terapija z masažo vključuje različne vrste dotikov in pritiskov, ki pomagajo sprostiti mišice, izboljšati krvni obtok in zmanjšati napetost.
Myofascial Release (MFR): Tehnika, ki se osredotoča na sproščanje napetosti in omejitev v fasciji (vezivnem tkivu), kar pripomore k izboljšanju gibljivosti in zmanjšanju bolečin.

  2.  Po udarek na funkcionalnosti:
Obnovitev gibljivosti: Manualna terapija pomaga pri obnovi gibljivosti sklepov in izboljšanju funkcionalnosti mišic ter vezivnega tkiva.
Boljše držanje: S pomočjo tehnik za sprostitev napetosti in korekcijo položaja lahko manualna terapija prispeva k boljšemu držanju telesa.

  3.  Celostni pristop:
Ocena in analiza: Terapevt običajno začne z oceno in analizo težav stranke, da določi, katere tehnike bodo najbolj učinkovite za specifične težave.
Individualiziran načrt zdravljenja: Na podlagi ocene terapevt pripravi prilagojen načrt zdravljenja, ki vključuje ustrezne tehnike in vaje.

Koristi manualne terapije:
Lajšanje bolečin: Pomaga pri zmanjšanju bolečin, povezanih s težavami z mišicami, sklepi in vezivnim tkivom.
Izboljšanje gibljivosti: Obnovi gibljivost sklepov in mišic ter zmanjša togost.
Zmanjšanje napetosti: Poveča sprostitev mišic in zmanjša napetost v telesu.
Spodbujanje samozdravljenja: Povečuje krvni obtok in limfni pretok, kar spodbuja naravni proces samozdravljenja telesa.
Preprečevanje poškodb: Izboljša telesno držo in gibljivost, kar lahko pripomore k preprečevanju poškodb.
Vrste manualne terapije: Osteopatija: Poudarja zdravljenje z ročnimi tehnikami za izboljšanje funkcionalnosti telesa.
Kiropraktika: Osredotoča se na manipulacijo hrbtenice in sklepov za izboljšanje delovanja živčnega sistema.
Fizioterapija: Vključuje širok spekter ročnih tehnik in vaj za rehabilitacijo in izboljšanje telesnih funkcij.
Rokopisi (Myotherapy): Specializirana terapija za zdravljenje mišičnih težav in bolečin.

Manualna terapija je pogosto vključena v celostni pristop k zdravljenju in rehabilitaciji ter lahko pomaga pri lajšanju številnih težav, povezanih z mišično-skeletnim sistemom. Pomembno je, da se pred začetkom terapije posvetujete s kvalificiranim strokovnjakom, da se določi najprimernejši pristop za vaše specifične potrebe.